مقایسه هارد دیسک های IDE,SATA

تکنولوژی دیسک سخت( HARD DRIVE ) بر پایه فرایند انتقال موازی اطلاعات عمل میکنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روش های مختلف (رندوم) به باس اطلاعاتی فرستاده میشوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملا تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی میرود.

IDE مخفف Integrated Drive Electronics میباشد. رابط IDE گاهی با عنوان ATA شناخته میشود که مخفف AT Attachment است.

 

این تکنولوژی از سال 1990 به عنوان استاندارد کامپیوتر های شخصی (PC) برای هارددیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایورهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارددیسک ها یه طور متوسط حجمی معادل 200 مگابایت داشتند. در سال 1990 اولین هارد دیسک یک گیگا بایتی وارد بازار شد و قیمتی برابر 200 دلار در بازار آمریکا داشت. از آن پس تا یکی دو سال گذشته IDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارددیسکها  را با قیمتی پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.

همتای IDE در آن زمان SCSI که مخفف Small computer Sistem Interface است بود. SCSI کمی از IDE سریعتر است اما بسیار گرانتر است. به علاوه احتیاج به خرید یک آداپتور SCSI که ارزان هم نیست احتیاج دارید. به عبارت دیگر IDE بازار هارد دیسکهای کامپیوتر های شخصی را در انحصار خود گرفت. هارد دیسک های IDE از کابلهای ریبون پهنی استفاده میکنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است.

تکنولوژی هارد دیسک های ساتا( SATA )بر اساس پردازش اطلاعات متوالی (سریال) است یعنی انتقال اطلاعات از هارددیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام میگیرد.

هارد دیسک های ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده میکنند. این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آن ها را ساده تر میکند.

هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را باسرعت متوسط 150MB بر ثانیه انتقال می دهند.

/ 0 نظر / 21 بازدید