هارد دیسک

با این که دیسک های سخت توانایی دخیره اطلاعت را دارند، اما دارای نعایبی نیز میباشند. از جمله این عیب ها گنجایش و سرعت کم دسترسی به اطلاعات را میتوان نام برد. در صورتی که دیسک سخت اینگونه نمیباشد.

تمام رایانه های امروزی حداقل یک هارددیسک دارند اما بعضی سیستم ها ممکن است دارای دو یا چند هارددیسک باشند. در واقع هارددیسک یک محیط دخیره سازی دائم برای داده ها میباشد.

 

اطلاعات در رایانه به گونه ای تبدیل میشود که بتوان آنها را به طور دائم بر روی هارد دیسک ذخیره کرد. هارددیسک در سال 1950 اختراع گردید. در آن زمان هارددیسک ها با قطر 20 اینچ یعنی 8/50 سانتیمتر و توانایی دخیره سازی چندین مگابایت را داشتند. به این دیسک ها دیسک ثابت می گفتند. اما برای تمایز آن ها با فلاپی دیسک، هارد دیسک نام گرفتند. این هارددیسک ها دارای یک صفحه برای نگهداری محیط مغناطیسی می باشند. در واقع هارددیسک مشابه یک نوار کاست میباشد و از روش نوار کاست برای ضبط مغناطیسی استفاده می نمایند. در این حالت به سادگی میتوان اطلاعات را حذف و یا بازسازی کرد. این اطلاعات مدت ها باقی خواهد ماند. در هارددیسک لایه مغناطیسی بر روی دیسک شیشه ای و یا آلومینیوم اشباع شده قرار خواهد گرفت که به خوبی سطح آنها صیقل داده میشود. دز هارد دیسک میتوان به سرعت در هر نقطه دلخواه اطلاعات را ذخیره و بازیابی نمود، به این صورت که احتیاجی به ترتیب ذخیره اطلاعات نمیباشد.

در هارددیسک هد خواندن و نوشتن دیسک لمس نخواهد کرد. گرداننده هارددیسک هد مربوط به هارد را در هر ثانیه 3000 اینچ به چرخش در می آورد. هارددیسک میتواند حجم بسیار بالایی از اطلاعات را در فضایی کم و با سرعت بالا ذخیره سازد. این اطلاعات در قالب فایل ذخیره می شود. در واقع فایل مجموعه ای از بایت هاست.

/ 0 نظر / 14 بازدید