لوح فشرده بلو-ری چیست؟

دیسک بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شده است.

لوح فشرده بلو-ری Blu-ray (BD) نوعی دیسک نوری است که کاربرد اصلی آن ذخیره ویدئو با کیفیت بالا و اطلاعات است از نظر ابعاد ظاهری مشابه CD , DVD است.

نام بلو-ری از تکنولوژی لیزر آبی (از نوع بنفش) مشتق شده است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها استفاده میشود. به دلیل طول موج کوتاه (405نانومتری) ، ظرفیت دخیره اطلاعات بلوری بیشتر از DVD لیزر با نور قرمز و طول موج 650 نانومتر است. یک دیسک بلوری دولایه ، میتواند، میتواند 50 گیگابایت ذخیره کند که شش بار بیشتر از ظرفیت یک دی وی دی دولایه است.

بلو-ری اولیه ، قابلیت پخش دی وی دی را داشتند اما سی دی بر روی آنها اجرا نمیشد. بعدها تمام گرداننده های دیسک بلو-ری قابلیت پخش سی دی یا دی وی دی را پیدا کردند.

با اینکه ویژگی های بلو-ری مشخص و نهایی شده اند، اما مهندسین همچنان در حال توسعه آن هستند. بلوری چهار لایه و 100 گیگا بایت فضا، شش لایه 200 گیگابایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آن ها شروع شده و در حال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا 10 لایه اما با 250 گیگ نیز مطرح شده ، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان های امروزی عنوان شده است. حداکثر سرعت درایور نوری در حال حاضر 12x یعنی حدود 432 مگابایت در ثانیه! ( در واحد 36 مگابایت در ثانیه است) می باشد. یعنی یک سرعت سرسام آور.


/ 0 نظر / 10 بازدید